Gaz-ELEK, ul. Klonowa 7, Kokoszkowy, 83-200 Starogard Gdański

ZADZWOŃ!

pon. - pt. 8:00 - 16:00 504-271-731, 796-444-339

Sterownik jak mózg silnika spalinowego

Sterowniki silników spalinowych odgrywają bardzo ważną rolę, której nie należy bagatelizować. Nie bez powodu określa się je mianem “elektronicznych mózgów”. To one wpływają na moc, osiągi i spalanie. W nowoczesnych samochodach ich sprawne działanie wpływa na to, czy będziemy mogli kontynuować naszą podróż. W tym artykule podpowiemy, za jakie funkcje odpowiadają sterowniki oraz jakim usterkom najczęściej podlegają.

Najważniejsze funkcje sterowników

Sterowniki silnika wpływają na działanie praktycznie wszystkich mechanizmów w samochodzie. Praktyce jest to elektroniczny moduł, który steruje pracą jednostki napędowej. Wykorzystuje w tym celu wszystkie dane, jakie zapisane są w pamięci komputera. Sterowniki nie tylko gromadzą wszystkie te dane, ale również porównują je i zarządzają informacjami zbieranymi z różnych czujników pojazdu. To właśnie z tego powodu, określane są mianem “mózgu” silników spalinowych. A kiedy ten “mózg” zaczyna szwankować, problemy będą dotyczyć całego pojazdu, bardzo często uniemożliwiając nam jazdę.

Usterki sterowników silnika i ich naprawa

Objawów usterek sterownika może być wiele. Do najczęstszych zaliczamy m.in.:

  • nierówna praca jednostki napędowej,
  • wzrost zużycia paliwa,
  • słabe osiągi i znaczny spadek mocy,
  • błędy w sterowniku, chociaż doszło do wymiany elementów na nowe, a instalacja elektryczna jest sprawna,
  • wyłączanie się silnika bez powodu,
  • trudności w uruchomieniu silnika,
  • samochód przechodzi w tzw. tryb awaryjny.

To najważniejsze symptomy, które mogą świadczyć o awarii komputera sterującego pracą silnika. W praktyce może być ich jednak więcej. Przyczyny tych problemów wynikają albo z wad fabrycznych, albo z nagromadzenia błędów w pamięci komputera. Znacznie rzadziej, chociaż również jest to możliwe, kłopoty są wynikiem nieprofesjonalnego montażu elementów osprzętu w pojeździe, błędów popełnianych w trakcie wgrywania nieodpowiednich map czy chiptuningu. Niekiedy są one wynikiem przejściowych problemów urządzeń peryferyjnych, np. czujników, nieprawidłowości podczas instalacji LPG czy uszkodzenia wiązek elektrycznych. W tym przypadku również możemy mieć wiele źródeł usterek.

Aby jednak trafnie zidentyfikować przyczynę i skutecznie naprawić sterowniki silnika, należy skorzystać z usług profesjonalistów. W tej właśnie dziedzinie specjalizuje się nasza firma. Specjalizujemy się w naprawie sterowników, jednak taka naprawa jest możliwa tylko i wyłącznie u nas w warsztacie. Kiedy jednak twój pojazd do nas trafi, masz pewność usług zrealizowanych na najwyższym poziomie. Pracujemy tylko na najlepszym oryginalnym, certyfikowanym sprzęcie i oprogramowaniu. Większość modyfikacji wykonujemy bezinwazyjnie poprzez złącze diagnostyczne OBD. Dlatego masz pewność, że nie uszkodzimy twojego sterownika.